På fem uker har 90 000 Coop-medlemmer tatt i bruk betalingsløsningen Coopay.
Med nesten 1,8 millioner Coop-medlemmer har den norske butikkjeden et godt grunnlag for å nå ut til kundene sine med den nylanserte mobilbetalingstjenesten Coopay. Tjenesten er en del av den allerede eksisterende Coop-medlemsappen, og lar kunder identifisere seg og betale med mobiltelefonen når de handler i Coop-butikker.
– Vi vokser nå med ca. 1000 nye brukere om dagen. Vi kan også se på bruken at andelen som fortsetter å bruke løsningen er høy blant de som har testet den, sier leder for Betaling og ID i Coop, Kristian Bjørseth, til Dinero.no.
Sett denne? Aera: Utvikler ny betalingsplattform for handelsstandenBetaling og indentifisering i én app
For digitale brukere som ikke lenger har med seg et fysisk medlemskort – eller bankkort, for den del – i lommeboken, finnes nå alle løsningene i appen. 950 000 unike brukere har i løpet av de siste 30 dagene benyttet seg av medlemsappen, og disse kan nå også betale for kjøp i Coop-butikker i hele Norge i tillegg til å benytte seg av allerede eksisterende tjenester.
Bjørseth fastslår at Coop forventer at brukshyppigheten vil fortsette å vokse nå som kundene har alt samlet i en app.
Les også: 13 prosent økning i netthandel
– For Coop-medlemmer er det en stor fordel at de nå kan registrere medlemskjøp og betale i en og samme prosess med medlemsappen. Her finner de alle sine kuponger, tilbudsaviser og øvrige medlemsfordeler. I tillegg er man ikke lenger avhengig av en fysisk betalingsterminal for å få betalt, sier han.
Coop har registret et snitt på 100 000 transaksjoner i uken siden de lanserte Coopay i slutten av august i år.Usikker på Vipps-kompatibilitet
Den norske mobilbetalingsløsningen Vipps annonserte nylig at de vil rulle ut mobilbetaling i butikk før jul i år. Tjenesten vil benytte seg av QR-koder som kundene skanner i kassen for å autorisere kjøpet via Vipps-appen. Per i dag kan ikke Coop si noe om hvorvidt Vipps vil kunne benyttes i Coop-butikker når tjenesten blir tilgjengelig for brukerne.
– Det er fortsatt utydelig og vanskelig å si hvordan Vipps mobilbetaling i butikk vil se ut i fremtiden med tanke på mobilbetaling, og derav også hvorvidt dette vil være kompatibelt med Coopay. Coop har etterspurt bedre løsninger for nettbasert/appbasert betaling fra Vipps/BankAxept over tid uten at dette har kommet på plass, sier Bjørseth.
I et intervju i september fastslo kommunikasjonssjef i Vipps, Hanne Kjærnes, overfor Dinero.no at Vipps utelukkende vil benytte seg av det norske BankAxept-nettverket for betalinger i butikk.
Sett denne? Apple Pay og Google Pay til flere banker
– Vi har positive dialoger med dagligvarebransjen generelt, der BankAxept er den foretrukne betalingsmåten. Det er den klart billigste løsningen for dem, sa Kjærnes da.
BankAxept-transaksjoner koster brukerstedene langt mindre enn Visa- og Mastercard-løsninger, noe som forklarer hvorfor Coop foretrekker BankAxept-kompatible løsninger.
– Coop er en sterk tilhenger av et nasjonalt og regulerte betalings-schemes som BankAxept, og ønsker at dette kan tilgjengeliggjøres bredt for alle aktører som tilbyr betaling i det norske markedet også innenfor mobilbetaling med app.Benytter du deg av Coopay?
Sammenlign og spar penger
Se våre oppdaterte tester og finn det beste tilbudet for deg
Mest leste artikler

DNB Supertilbud: Store rabatter med Mastercard – Full historikk 2015–2026

Betale ned kredittkortgjeld: Slik blir du kvitt dyr gjeld raskere

Kredittkort fra storbankene er dyre og ugunstige

